Co není vyřčeno, zůstává v těle

share this post:

O tom, jak slova, která jsme nikdy nevyslovili, žijí dál – v těle, napětí, symptomech.

„Některá ticha jsou těžší než slova.“

Většina lidí si myslí, že bolest přichází z venku. Ale čím déle pracuji s tělem a myslí skrze hypnózu, tím víc vidím: často přichází zevnitř. Z míst, kde jsme zadrželi něco, co mělo být vysloveno.

Tělo není jen fyzický stroj. Je to citlivá nádoba na nevyřčené – slova, pocity, pravdy, které jsme nemohli nebo nesměli říct. A právě to nevyřčené zůstává. V hrdle, hrudníku, žaludku. Jako tíha. Jako uzel. Jako tichá řeč těla.

„Když jsi nemohl křičet, tělo začalo šeptat.“

Jedna klientka ke mně přišla s bolestmi v oblasti štítné žlázy. Všechna vyšetření v pořádku. „Je to jako tlak, který se nedá spolknout,“ řekla.

Během hypnotické práce se objevil obraz – tichý dětský pokoj. Přísná výchova. Naučila se být tichá. Poslušná. Dobrým dítětem. Ale v jejím krku se nahromadila slova, která nikdy nemohla zaznít. Zlost, stud, potřeba vymezit se. Všechno zůstalo uvnitř.

Když se poprvé nechala slyšet – byť jen v hypnotickém obrazu – objevily se slzy. Pak horko v těle. A po sezení… úleva. Ne zázrak, ale prostor. Nový dech. První nádech beze strachu.

„Hrdlo je brána. Ne kanál pro potlačení.“

V oblasti krku a čelisti se podle psychosomatiky hromadí zejména:

  • zadržovaná slova
  • vzteky, které jsme si zakázali
  • pocity viny z vlastní pravdy
  • potlačená potřeba říct „ne“

Napětí v této oblasti bývá jemné, nenápadné – dokud nepřeroste v chronickou bolest, uzel, blok v komunikaci, poruchy hlasu, bolesti šíje nebo tlak při mluvení.

Nejde o to křičet. Jde o to získat zpět právo promluvit. I sami k sobě.

„Každé potlačené slovo se tělo snaží dohnat jinak.“

Potlačení není selhání. Byl to původně způsob přežití. Jako dítě jsi možná potřeboval být přijatý víc než pravdivý. Možná jsi nemohl říct, co potřebuješ, protože by to znamenalo být odmítnutý. Nebo zesměšněný.

Tělo ti ale tu pravdu chránilo. Uložilo ji do svých vrstev.

Hypnóza není způsob, jak to rozbít. Je to způsob, jak tělo znovu slyšet. A nechat zaznít, co bylo dlouho umlčeno.

„V hypnóze se nemluví z hlavy. Mluví se z místa, kde to začalo bolet.“

Hypnotický stav vytváří prostor, kde slova nejsou logická – ale pravdivá. Kde obraz nahrazuje analýzu. Kde slzy nejsou slabostí, ale uvolněním.

Velká část bloků mizí nikoli proto, že je „pochopíme“. Ale protože si je dovolíme slyšet uvnitř – a tím změníme jejich význam.

„Když se hlas vrací, tělo přestává křičet.“

Po sérii sezení mi žena řekla: „Když dnes něco řeknu nahlas, už mě to netlačí.“

Nemluvila víc. Mluvila jinak. Míň omluv. Míň kroužení. Míň potlačování. Více pravdivosti. A méně bolesti.

„Možná je čas přestat být tichý za cenu napětí.“

Pokud tě článek oslovil, můžeš si položit jednoduchou otázku:

Co je to, co jsem dlouho neřekl/a – sobě, druhým, nebo světu?

A pokud se to v tobě hne – může to být začátek. Ne dialogu s ostatními. Ale s tebou. A s tvým tělem, které tě slyšelo dávno předtím, než jsi uměl mluvit.

Další příspěvky :

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *