Hypnoterapie a naslouchání tomu, co tělo šeptá, když mysl mlčí.
„Tělo nemá slova. Má jen signály.“
Možná jsi to zažil. Píchání v břiše, napětí v hrudi, svíravý pocit v krku. Vyšetření jsou v pořádku. Výsledky v normě. Přesto víš, že se něco děje.
A tak zazní věta, kterou slyší spousta mých klientů: „To bude asi psychické.“
Ale co když „psychické“ neznamená „neexistující“? Co když je to tělo, které se ti snaží něco sdělit – a dělá to jediným jazykem, který zná?
„Symptom je zpráva, ne selhání.“
Z pohledu hypnoterapie, kterou kombinuji s přístupem Carla Rogerse a psychosomatickými vhledy Stanislava Kratochvíla, není symptom nepřítel.
Je to komunikační pokus těla, které nemělo jinou možnost, jak ti říct, že něco uvnitř tebe volá po pozornosti.
- Krk může bolet, když zadržujeme slova.
- Záda se hroutí pod tíhou odpovědnosti, kterou jsme si nedovolili sdílet.
- Žaludek protestuje, když v sobě dlouho držíme neklid nebo vinu.
- Srdce buší příliš rychle, když jsme dlouho utíkali před pravdou.
„Někdy symptomy nahrazují slzy.“
Psychosomatika není nový směr. Jen dlouho přehlížený. Stanislav Kratochvíl hovoří o symptomech jako o zástupné komunikaci, kde tělo říká to, co mysl nevyslovila.
U mých klientů to bývá často přesně ten bod, kdy přicházejí: tělo už nemlčí. Ale oni mu ještě nerozumějí.
„Během hypnózy se vynořila vzpomínka…“
Klientka přišla s bolestmi zad. „Bolí to hlavně, když jdu domů,“ řekla.
Během hypnózy se vynořila vzpomínka – napětí u jídelního stolu, nevyřčené věty, strach ze slov. Její tělo neslo mlčení jako náklad. A bolest byla tím, co ještě zbývalo říct.
Přišel hluboký výdech. A ticho, které konečně nebylo napjaté. Jen klidné.
„Hypnóza není uspání. Je to zpřítomnění.“
Ericksonovská hypnóza, jak ji používám ve své praxi, není kontrola ani manipulace. Je to vědomé, hluboké soustředění – stav, kdy klient slyší jemné vnitřní hlasy, které jindy přehluší ruch povinností.
V tomto stavu můžeme bezpečně vstoupit do místa, kde vznikají napětí, vzorce a emoce. A právě tam – velmi často – tělo přestane potřebovat symptom jako megafon.
„Tělo nelže. Jen neumíme vždy slyšet pravdu.“
Nejčastější reakce klientů po práci s tělem a hypnózou? „Cítím úlevu. Ale ne fyzicky. V celém člověku.“
A s tou úlevou přichází i větší respekt k sobě, k emocím, k hranicím.
Tělo není přítěž. Tělo je překladač. A pokud ho přijmeme, nemusí už křičet.
„Pochopit tělo je začátek porozumění sobě.“
Terapie není o tom, že tě někdo změní. Je to prostor, ve kterém se můžeš změnit sám/sama – jemně, vědomě, vlastním tempem.
Pracuji bez hodnocení, bez tlaku, bez diagnóz. Ne proto, že bych ignoroval realitu, ale protože věřím, že skutečná změna začíná přijetím. A že právě přijetí je to, co nám většinou nejvíc chybělo.
„Co mi chce moje tělo říct, když se konečně zastavím?“
Zkus si dnes položit tuto otázku.
Možná najdeš odpověď. Možná ne. Ale už samotné naslouchání mění způsob, jakým se sebou zacházíme.
Related Posts
- Když tělo mluví bolestí, kterou rozum potlačil
Jsou bolesti, které nezačaly úrazem. Ale tichým příběhem, který tělo dál nese, protože nikdo jiný…
- Tělo ti rozumí dřív, než ty sám
Než něco pojmenuješ, než to pochopíš nebo vysvětlíš – tvoje tělo už to dávno ví.…
- Nejsi rozbitý. Jsi citlivý
Nejsi rozbitý. Jsi citlivý. Možná jsi celý život slýchal, že jsi moc vnímavý nebo citlivý,…